Sypialnia w stylu kolonialnym

Styl kolonialny to ciekawa alternatywa dla miłośników aranżacji tradycyjnych, którzy chcą, żeby ich sypialnia miała zindywidualizowany charakter i odznaczała się niepowtarzalnym urokiem. A jeśli dysponujemy rodzinnymi pamiątkami z dalekich, dawnych podróży, możemy stworzyć naprawdę interesujące wnętrze.

Styl kolonialny, czyli jaki?

Charakterystyczny dla dziewiętnastowiecznych posiadłości w Afryce czy Azji styl kolonialny łączy w sobie europejską klasykę tamtego okresu z elementami kultury charakterystycznej dla czarnego lądu lub orientalnej. Ciemne, tradycyjne meble, bogate wzornictwo tureckich dywanów i lekkość chińskiego jedwabiu tworzy interesującą i niepowtarzalną mieszankę stylów oddającą klimat dalekich podróży.

Jak zaaranżować kolonialną sypialnię?

Najważniejsza jest kolorystyka mebli – doskonale sprawdza się barwa orzecha czy ciemne i stylowe wenge. Najlepiej, jeśli podłoga jest równie ciemna, drewniana lub wykonana z ceramicznych płytek, choć dzisiejsze panele także nadają się do kolonialnej sypialni. Ściany w jasnym beżu lub ecru, do tego naturalne tkaniny – bawełna, jedwab czy wełna, ewentualnie fotel lub krzesło ze skóry, solidne lustro i aranżacja prawie gotowa. Wystarczy postawić starą (lub na taką stylizowaną) skrzynię albo kufer, dodać kilka zdjęć w sepii i postarzaną mapę, a jeśli mamy autentyczne sprzęty codziennego użytku czy broń, stworzymy naprawdę niepowtarzalny klimat. Więcej inspiracji znajdziesz tutaj: https://www.meble.pl/poradnik.

Mała sypialnia w stylu kolonialnym?

Prawdziwe kolonialne meble z epoki wymagają bezsprzecznie wnętrz dużych i przestronnych, jednak jeżeli styl ten przypadł nam zdecydowanie do gustu, a nasza sypialnia odznacza się niewielkimi gabarytami, nie oznacza to wcale, że musimy z niego rezygnować. Duże i solidne meble zastąpmy kompaktowymi wersjami, ograniczmy ich ilość skupiając się na łóżku oraz odpowiedniej kolorystyce. Rzeźby, broń cz instrumenty muzyczne zastąpmy starymi zdjęciami safari czy mapami w sepii albo grafikami – nie zajmują dużo miejsca a potrafią niezwykle odmienić wnętrze. Charakterystyczne kufry i skrzynie wcale nie muszą mieć oryginalnych rozmiarów – umieszczone na półce ich wersje mini nie dość, że tak samo nadadzą charakteru sypialni, posłużą jeszcze za schowki na biżuterię czy inne drobiazgi.

Możesz również polubić…