Jak pozbyć się wilgoci technologicznej?

W nowo budowanych obiektach bardzo często pojawia się tzw. wilgoć technologiczna, którą trzeba usunąć przed kontynuowaniem budowy lub rozpoczęciem użytkowania lokalu. Jest to zjawisko naturalne, które może przybierać różny stopień nasilenia i do którego usunięcia konieczna jest profesjonalna pomoc.

Poziom wilgoci zależy od warunków

Osuszanie wilgoci technologicznej jest usługą, która szczególnie przydaje się w budynkach, w których miało miejsce wiele prac tzw. mokrych. Utrzymanie wilgoci technologicznej wzmagane jest też niesprzyjającymi odparowywaniu warunkami, w których świeże tynki czy wylewki nie schną tak, jak powinny. Specjalistyczne firmy do osuszania wykorzystują osuszacze budowlane, nagrzewnice i inny podobny sprzęt.

Sposób na usprawnienie budowy

Wilgoć technologiczna na budowie jest zjawiskiem powszechnie znanym i nieistotnym w sprzyjających warunkach, czyli podczas ciepłych i suchych dni. Wystarczy jednak, że temperatura jest niższa, a wilgotność powietrza wyższa, a wilgoć w murach i posadzkach zostaje, wstrzymując dalsze prace. Warunki takie mogą znacząco opóźniać budowy przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. By uniknąć tych przestojów, konieczne jest osuszanie, które pozwala kontynuować prace i dotrzymywać terminów realizacji. Niestety zazwyczaj konieczności osuszania nie uwzględnia się w harmonogramie budowy, więc bez profesjonalnego osuszania oczywiste stają się wszelkie opóźnienia prac.

Czym można osuszać?

Podstawowym sprzętem służącym osuszaniu są nagrzewnice oraz osuszacze. Te drugie nie działają tradycyjnie temperaturą, ale wzmagają odprowadzanie wilgoci, wykorzystując zjawisko absorpcji przez pochłaniacze wilgoci i pozwalają na usunięcie wilgoci np. przez okno. Często stosowane są też osuszacze kondensacyjne, które pozwalają na skroplenie wilgoci technologicznej i odprowadzenie jej do kanalizacji.

Profesjonalna pomoc

Rynek urządzeń służących eliminowaniu wilgoci technologicznej jest szeroki, a samo ich zastosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy, dlatego najlepiej jest wynająć do osuszania profesjonalną firmę. W jej posiadaniu będą najbardziej wydajne sprzęty, ale też tamtejsi specjaliści będą wiedzieć jak postępować w danych przypadku. Ogromną zaletą takich usług jest ich kompleksowość, czyli wynajęta firma oceni sytuację, przedstawi przewidywanie czasu trwania całego procesu, a następnie go przeprowadzi.

Czy usuwanie wilgoci technologicznej jest konieczne? Jeśli budowa prowadzona jest latem, a konieczność zastosowania przerwy technologicznej nie jest problemem, wtedy można czekać aż wilgoć zniknie sama. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, a czas się liczy, wtedy zdecydowanie lepiej poprosić o pomoc specjalistów od osuszania.

Artykuł powstał przy współpracy z mermar.pl – osuszanie budynków.

 

Możesz również polubić…