Zastosowanie kukurydzy gniecionej w żywieniu zwierząt hodowlanych

Kukurydza gnieciona, jak i kukurydza w każdej innej postaci od lat jest często i chętnie stosowana jako karma dla zwierząt hodowlanych. Mimo dość dużego wyboru w tym zakresie hodowcy decydują się właśnie na nią ze względu na dobrą jakość i wysokie wartości odżywcze.

Gnieciona kukurydza – dla kogo jest dobra?

Kury, świnie, bydło każde zwierzęta hodowlane można karmić kukurydzą gniecioną. Jednak gdyby szukać zwierząt, dla których nadaje się ona najlepiej, to byłoby to bydło mlecze. Potrzebuje ono karmy o wysokiej wartości energetycznej, a w dodatku pożywnej, lekkostrawnej i łatwo przyswajalnej, a te wszystkie właściwości zapewnia kukurydza gnieciona. Krowy mleczne łatwo ją trawią i zyskują dużo energii na swój rozwój, który potrafi być bardzo intensywny.

Jakie właściwości ma gnieciona kukurydza?

Gnieciona forma jest bardziej przyswajalna przez zwierzęta, co niewątpliwe jest plusem. Ma również większą wartość energetyczną niż zwykłe suche ziarna kukurydzy. Dostarcza karmionym zwierzętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dzięki temu mogą się prawidłowo rozwijać i są zdrowsze, co odbija się pozytywnie na produktach końcowych, które wytwarzają. Jest stosunkowo tania, a porównując ją do innej popularnej paszy dla zwierząt pszenicy, jest lepszej jakości oraz bardziej pożywna. W dodatku kukurydza gnieciona może być podawana w formie suchej oraz zakiszonej, jeśli dobro zwierząt będzie tego wymagało. Sama kukurydza jest już pokarmem dobrej jakości z wieloma właściwościami pozytywnie wpływającymi na funkcjonowanie zwierząt, a jej inne formy m.in. gniecione ziarna wydobywają z niej jeszcze więcej wartości odżywczych.

Gnieciona kukurydza, czy warto nią karmić zwierzęta?

Biorąc pod uwagę jej właściwości i liczne zalety, jest to z pewnością karma, którą warto używać. Można ją porównać z innymi karmami dostępnymi na rynku w relacji jakość – cena i wypada ona bardzo dobrze. Nie bez powodu jest tak popularna wśród hodowców i to zarówno forma gnieciona, jak i każda inna forma kukurydzy. Proces gniecenia kukurydzy jest bardzo prosty, dlatego hodowcy nie będą mieli z nim problemów, w dodatku takie ziarno jest łatwe w przechowywaniu i utrzymaniu. Oczywiście źle przechowywane lub źle zabezpieczone ziarno ulegnie zepsuciu, lub pogorszy swoją jakość, co może narazić hodowcę na straty. Jednak ogólnie warto stosować gniecioną kukurydzę do karmienia zwierząt hodowlanych. Jeżeli ktoś nie chce jej samodzielnie wytwarzać, to gnieciona kukurydza jest łatwo dostępna do kupienia.

Hodowanie zwierząt, dbanie o ich dobry stan i odpowiednie warunki funkcjonowania nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. Jednym z najważniejszych czynników w hodowli jest zapewnienie odpowiedniego pokarmu, który zapewni zwierzętom wszystkiego, co niezbędne do rozwoju i funkcjonowania. Takim pokarmem jest z całą pewnością kukurydza m.in. w formie gniecionej kukurydzy.

Możesz również polubić…