Zagraj w błękitne, czyli kolor niebieski we wnętrzach

Niektóre kolory są naprawdę uniwersalne, pozwalając na zastosowanie ich w wielu wnętrzach o różnej stylistyce. Do takich ponadczasowych klasyków należy choćby kolor niebieski, który z powodzeniem można wprowadzić do wiekszości obecnie modnych aranżacji. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kolor niebieski we wnętrzach

Różne odcienie niebieskiego uspokajają przestrzeń, wprowadzając do niej ład i elegancję. Świetnie sprawdzają się w zestawieniu z barwami kontrastującymi, uzupełniając je. W przypadku niektórych nurtów kolor niebieski może również samodzielnie stanowić jeden z głównych wyznaczników stylistycznych.

Styl marynistyczny – błękit w roli głównej

Trudno wyobrazić sobie inne stylizacje, które są bardziej zależne od jednego koloru. We wnętrzach marynistycznych kolor niebieski stanowi główną dominantę, którą uzupełnia się najczęściej bielą. Pojawia się najczęściej na ścianach, w tekstyliach, a nawet na meblach. Styl ten bowiem uwielbia duże, wygodne, tapicerowane sofy i fotele, w których aż chce się zatonąć na wiele godzin w lekturze lub błogim odpoczynku.

Styl Hampton – związek morza i luksusu

Hampton to pochodna stylu marynistycznego, która połączyła klimaty morskie z luksusem. Pojawiają się w nim orientalne gatunki drzew, z których wykonano meble oraz podłogi, a także błękitne dodatki, przywodzące na myśl Lazurowe Wybrzeże lub brzeg oceanu nieopodal Nowego Jorku.

Minimalizm a chłodne odcienie błękitu

Różne odcienie koloru niebieskiego świetnie sprawdzają się również, jako główna barwa we wnętrzach minimalistycznych, w wydaniu skandynawskim lub japońskim. Najczęściej występują w dodatkach – zasłonach, oprawach lamp oraz tekstyliach, na przykład w poduszkach, które zwiększają komfort korzystania z sofy.

***

Kolor niebieski jest różnorodny, dając spore możliwości aranżacyjne. Bywa elegancki lub stonowany. Pozwala na stworzenie niezapomnianych wnętrz, które dzięki niemu wyróżniają się spokojem, czystością formy, a także pewną nutą luksusowości.

Możesz również polubić…