Nitownica dla profesjonalisty – jak wybrać?

Nitownica to urządzenie przydatne zarówno fachowcom, jak i domowym majsterkowiczom. Dzięki niej możliwe jest nitowanie, czyli łączenie różnego rodzaju materiałów. Czynność ta sprawdza się w wielu pracach przemysłowych, produkcyjnych, ale i amatorskich. Jak więc wybrać nitownicę dla profesjonalisty? Czym kierować się przy zakupie urządzenia do nitowania?

Czym jest nitownica?

Nitownice to urządzenia do nitowania. Służą one do łączenia materiałów za pomocą nitów. Są wytrzymałe i pozwalają na skuteczne i trwałe połączenie. Nitownice znajdują zastosowanie zarówno w pracach amatorskich, jak i bardziej profesjonalnych, przemysłowych. Dostępne są też w kilku rodzajach. Najczęściej wymienia się nitownicę ręczną i pneumatyczną.

Nitownica ręczna czy pneumatyczna?

Nitownica ręczna wyróżnia się łatwą obsługą, a przy tym jest mobilna. Trzeba jednak liczyć się z większym wysiłkiem, jaki należy włożyć, by uzyskać połączenie materiałów. Nitownica ręczna napędzana jest siłą mięśni, najczęściej wykorzystuje się ją w amatorskich pracach w domu. Wśród jej zalet wymienia się dosyć niską cenę, prostą konstrukcję urządzenia i niższe koszty eksploatacji.

Nitownice pneumatyczne znajdują zastosowanie wśród fachowców. Nie wymagają one takiego wysiłku jak w przypadku urządzeń ręcznych. Są wydajne, szybkie, a nity zaciskają się w sposób automatyczny. Nitownice profesjonalne specjaliści znajdą w sklepie online (incop.pl), gdzie możliwe jest także zapoznanie się ze szczegółowymi parametrami urządzenia, np. z zakresem nitowania, wagą i dostępnymi w zestawach końcówkami.

Jak wybrać nitownicę?

Podczas wyboru nitownicy, zarówno tej dla profesjonalistów, jak i dla amatorów, istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii. Jedną z nich jest komfort użytkowania tego urządzenia. Warto sprawdzić, czy nitownicę wygodnie jest trzymać, czy ma antypoślizgowe uchwyty (to szczególnie istotne w urządzeniach ręcznych), czy wykonana jest z dobrej jakości materiałów. Nie bez znaczenia jest także wielkość nitownicy. Nowe modele, szczególnie te profesjonalne, to niewielkie urządzenia. Są mobilne i nie ważą zbyt wiele, dzięki czemu zwiększa się wygoda podczas ich użytkowania.

Przy zakupie nitownicy istotny jest również zakres nitowania. Przeważnie zaleca się wybór urządzenia z przedziałem 2,5 – 5 mm, choć to oczywiście zależy od tego, jakie materiały będą miały zostać połączone przy wykorzystaniu tego urządzenia. Jeśli nitownica ma być wykorzystywana przez profesjonalistów i to na przemysłową skalę, wówczas dobrze jest wybrać takie urządzenie, które będzie wyposażone w pojemnik do zbierania zerwanych gwoździ. Nie wszystkie nitownice mogą mieć takie udogodnienie, a faktycznie podczas prac, takie automatyczne uprzątnięcie zerwanych końcówek może być pomocne. Warto jednak sprawdzić, czy nie wpłynie to na komfort trzymania urządzenia, ponieważ dołączenie takiego pojemnika do nitownicy może nieco utrudniać, chociażby jej trzymanie w rękach.

You may also like...